• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2024 - Custom text here

Türkiye Milli Klavye Takımı, Dünya Şampiyonu Oldu!

Türk Mill Takımı, 51. INTERSTENO Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası'nda, 17-20 Yaş Gençler kategorisinde ilk üç sırayı elde ederek takım halinde dünya şampiyonluğunu elde etti.

Berlin’de 22-28 Temmuz tarihi arasında düzenlenen şampiyonaya Türkiye dışında Almanya, Hollanda, Çin, ABD ve Güney Kore gibi dünyanın birçok bölgesinden ülkeler katıldı.

Yarışmanın ‘30 Dakikalık Tecrübeliler’ kategorisi hatasız sürat yarışında Celal Aşkın, dakikada 151 net sözcükle dünya rekoru kırarak altın madalya kazanırken aynı kategoride Hasan Kurt, dakikada 133 sözcükle dünya ikincisi, Emrah Kurt da yine dakikada 133 net sözcükle dünya üçüncüsü oldu.

Devamını oku...

Türk Dili Kurultayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde dün akşam düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nda özetle şunları konuştu:

Alfabe değişikliği

“Türk dili ile ilgili düzenli toplantılara rağmen geçtiğimiz bir asır, dilimiz konusunda en çok sıkıntı çektiğimiz, en çok kopuş yaşadığımız bir dönem olmuştur.

“Alfabe değişikliğinden sonraki sürecin doğru yönetilememesi adeta kültürel bir felakete maruz kalmamıza yol açmıştır.

“Dil gibi hayati bir meselenin ideolojik tartışmaların aracı haline getirilmesinin acısını hala çekiyoruz.”

Anadili

“Kendi ana dilini en doğru ve güzel şekilde konuşamayan bir toplum, başkalarına da katkı sağlayamaz.

“Türk dilinin konuşulduğu geniş coğrafyada yürüteceğimiz kapsamlı çalışmalar için de öncelikle kendi dilimizi geliştirmeye ihtiyacımız var.

“Türkiye'nin giderek derinleşen uluslararası ilişkileriyle iş ve eğitim için ülkemizi tercih eden yabancıların sayılarının her geçen yıl artması, Türkçe öğretimi konusunda önemli bir potansiyel ortaya koymuştur.

Arena ve spor salonları

“Bir özentidir gidiyor.

“Kendi dilimizin zenginlikleri varken, bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malum Avrupa'daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil.

“Biliyorum yarın yazılı ve görsel medya bunu alıp, bunun üzerinden bindirecek, varsın bindirsin ama biz doğruları konuşmaya mecburuz.

“Bunları konuşamadığımız için bedel ödüyoruz. Bunları konuşacağız, hele hele siz değerli bilim insanlarımız bunları konuşmadığı sürece işte genç nesiller bunun bedelini farklı şekilde ödüyorlar.”

Devamını oku...

Milli Kültür Şurası toplanıyor

Milli Kültür Şurası

İstanbul’da 28 yıl aradan sonra Milli Kültür Şûrası toplanacak. Açılışını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı şûrada kültür politikaları, kültür ve sanat alanındaki sıkıntılar 17 ana başlık altında irdelenecek.

Kültür ve sanat alanındaki çalışmalarda yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları 17 ana başlık altında irdelenecek. Ele alınacak başlıklar kültür politikaları, kültür diplomasisi, kültür ekonomisi, kültür varlıkları ve arkeoloji, sahne sanatları, sinema-televizyon, müzik, görsel sanatlar, dil ve edebiyat, yayın ve kütüphanecilik, medya ve kültür, çocuk ve kültür, mimari ve kültür, şehir ve kültür, yerel yönetimler ve kültür, yurtdışı Türkler ve kültür, aile ve kültür olacak. Şûraya, Türkiye’nin önemli yazarları, sanatçıları, kültür insanı ve akademisyenleri katılacak. Şûra ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın geniş yelpazede gruplar halinde yürüttüğü istişare toplantılarından çıkan fikirler de toplantıda ele alınacak.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde kültür ve sanat alanındaki üzüntüsünü dile getirerek, “Yeni devletimizi dışarıdan kurarken, pek çok alan gibi kültür sanat konusunda da bana göre, yanlış bir stratejiyi tercih ettik. Kültür sanatta da sadece üzülerek söylüyorum, kopya çektik, taklit ettik. Üstelik onları da kötü bir şekilde yaptık. Kendimize ait olanları geliştirmek şöyle dursun mevcuda dahi sahip çıkamadık” demişti.

Erdoğan açıkladı: Müzik üniversitesi kurulacak

Erol Parlak Çanakkale Ağıtları Konseri’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müzik üniversitesi kurulacağını, çalışmalarına başlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan’la birlikte Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Erol Parlak Çanakkale Ağıtları Konseri’ne katıldı. Konsere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile sanat, iş, spor camiasından çok sayıda davetli hazır bulundu.

Konserin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konsere olan katkılarından dolayı bir ödül takdim edildi. Ödül töreninin ardından kısa bir teşekkür konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın farklı bir adım atıyoruz. O adımda; Avrupa’yı Asya’ya Asya’yı Avrupa’ya bağlıyoruz. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor. Dünyanın bir numarası olacak bu köprü ile beraber Türk’ün Çanakkale’de 18 Mart 1915’te yazdığı o zaferi şimdide inşallah Türk ve Kore işbirliği ile yapılacak bu köprü ile nakşedeceğiz. İnşallah Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümüne yetiştirmek hedefimizdir. 100’üncü yıllı Allah bize nasip ederse bunu beraber yaşayacağız” dedi.

Devamını oku...

Ankara Ulus Cami ve Kültür Merkezi Projesi


Proje Detayları:

Ankara Ulus İtfaiye Meydanı'nda 2013 yılında inşaatı başlamış olan proje, 2.600 m² iki katlı namazgah katına sahip bir cami ile yaklaşık 900 araçlık 5 katlı otopark ve bir kültür merkezinden oluşmaktadır. Toplamda 70.000 m² inşaat alanına sahip proje kapsamında ayrıca konferans salonları ve İslam Sanatları Müzesi yer almaktadır. Yapımına 2013 yılı Ekim ayında başlanan proje 2017 yılı ikinci çeyreğinde tamamlanacaktır.

Caminin içi ve dış köşeleri, Selçuklu döneminde kullanılan ve Ankara'da ilk sayılabilecek mukarnas taş süsleme sanatı ile donatılıyor.

Nisan ayında ibadete açılması planlanan Ankara Ulus Camii ve Kültür Merkezi  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlamıştı.

 

f t g m