• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2024 - Custom text here

Minyatür’ün usta ismi Nusret Çolpan hayatını kaybetti

Minyatür’ün usta ismi Nusret Çolpan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Minyatür Sanatçısı Nusret Çolpan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Dün sabah vefat eden ünlü sanatçı bugün Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze manazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

NUSRET ÇOLPAN KİM?
Ekim 1952 yılında Bandırma'da doğan Nusret Çolpan, ilk ve ortaöğrenimini Bandırma'da tamamladı. Daha sonra İstanbul'da Zincirlikuyu Meslek Lisesini ve Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi.

Bu yıllarda İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü'nde Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ve Azade Akar'dan Türk Süsleme Sanatları dersi aldı ve minyatür çalışmaya başladı.

Kendisini Kanuni devrinde yaşayan Matrakçı Nasuhi isimli sanatçı çok etkilemiştir. Mimaride kazandığı disiplin ve görüşten de faydalanarak minyatüre kendine has bir çizgi ve renk getirmiştir. Ancak bunu minyatürün genel prensiplerine uyarak yapmıştır. Çalışmalarının hepsi özgün ve daha önce yapılmamış konulardır.

Sanatçı yurt içinde ve yurt dışında muhtelif sergiler açmış ve sergilere katılmıştır. 35 yıldır minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır.

Kaynak için tıklayınız.

f t g m